Radca prawny – kto to taki i jakie świadczy usługi? BG baner

Radca prawny – kto to taki i jakie świadczy usługi?

Radca prawny – kto to taki i jakie świadczy usługi?
Radca prawny – kto to taki i jakie świadczy usługi?

Radca prawny, podobnie, jak chociażby adwokat, jest osobą posiadającą wyższe wykształcenie prawnicze. Musisz jednak wiedzieć, że radca prawny adwokatem nie jest, a zatem oferowane przez niego usługi nieco się różnią.

Dziś dowiesz się, kim są radcowie prawni, kiedy i dlaczego warto wstąpić do kancelarii radcy prawnego, oraz w jakiej sytuacji specjalista ten będzie w stanie Ci pomóc.

Radca prawny – kim jest ta osoba?

Radcą prawnym może zostać człowiek, który ukończył magisterskie studia prawnicze, a także aplikację radcowską i zdał potwierdzający odpowiednie umiejętności egzamin radcowski. Osoby pełniące ten zawód, wpisane są na listę radców prawnych – jeśli więc chcesz mieć pewność, że osoba, z której pomocy prawnej zamierzasz skorzystać rzeczywiście jest zawodowym radcą prawnym, sprawdź, czy jej nazwisko znajduje się na takiej liście. Prowadzone są one przez okręgowe izby radców prawnych, dlatego też to właściwa Ci izba będzie w stanie dostarczyć tej odpowiedzi.

Ponadto od osoby pełniącej zawód radcy prawnego wymaga się nieskazitelnego charakteru oraz pełni zdolności do podejmowania czynności prawnych, oraz do korzystania z praw publicznych.

Zawód radcy prawnego wymaga posiadania ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Gwarantuje to klientom maksymalną ochronę ich interesu w przypadku jakiegokolwiek nieporozumienia podczas współpracy z radcą prawnym.

Radcami prawnymi, nawet bez konieczności ukończenia odpowiedniej aplikacji, mogą być adwokaci, sędziowie, a także prokuratorzy. Przywilej ten dotyczy również doktorów nauk prawnych.

Adwokat Olsztyn poleca swoje usługi prawne

Jakie są podstawowe obowiązki radcy prawnego?

Podstawowa forma pomocy, jaką świadczy radca prawny to, jak nietrudno się domyślić, udzielanie porad prawnych. Nie stanowią one jednak pełni jego kompetencji. Radca prawny to bowiem osoba, która specjalizuje się także w sporządzaniu opinii prawnych (w tym opiniowaniu umów); może on także reprezentować swojego klienta przed sądem, czy też różnymi organami administracji publicznej.

Radcy prawni często specjalizują się w różnych dziedzinach – podczas, gdy jeden radca prawny specjalizować się będzie w prawie budowlanym, inny będzie ekspertem od prawa spadkowego, a jeszcze inny – od spraw karnych, Przy wyborze radcy prawnego kluczowe więc będzie wcześniejsze ustalenie jego specjalizacji. Dobrym wyborem będzie profesjonalna kancelaria radców prawnych, gdzie pracują eksperci w wielu różnych dziedzinach – pozwoli Ci ona bowiem szybko dobrać potrzebnego Ci specjalistę.

Kiedy warto zgłosić się do kancelarii radcy prawnego?

Radca prawny pomoże Ci w zawsze wtedy, gdy nie wiesz, jak postąpić, by Twoje czyny nie naruszały przepisów prawa – na przykład wtedy, gdy jako przedsiębiorca potrzebujesz porady prawnej w kwestii związanej z podatkami. Kolejną kwestią, którą zajmuje się radca prawny, jest analiza umów pod kątem zgodności z aktualnie obowiązującymi przepisami, co pozwoli Ci uniknąć ewentualnych konsekwencji w przyszłości.

Kancelaria radców prawnych jest miejscem, do którego powinieneś skierować się także wtedy, gdy masz wątpliwości co do uczciwości zapisów umowy, na przykład o kredyt, lub pożyczkę. Do kancelarii powinieneś zgłosić się także wtedy, gdy potrzebujesz pomocy w sprawie rozwodowej, czy też dotyczącej prawa spadkowego. Wreszcie – dobrego radcę prawnego powinieneś wybrać także wtedy, gdy czeka Cię rozprawa sądowa, na przykład wówczas, gdy zostaniesz postawiony w stan oskarżenia po rzekomym łamaniu przepisów prawa.

Oczywiście, radca prawny świadczy także wiele innych usług – my zaś skupiliśmy się na wymienieniu kilku najważniejszych z nich. Przy podejmowaniu czynności prawnych w Twoim imieniu, radcy prawni zawsze kierują się przede wszystkim dobrem klienta – czyli Twoim. Niezależnie więc, czy sprawa jest z zakresu prawa karnego, czy też choćby podatkowego, możesz liczyć na indywidualną i profesjonalną obsługę.

Radca prawny Olsztyn pomoże w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego, karnego

 

Radca prawny, a adwokat

Radca prawny to zawód, który wiele łączy z zawodem adwokata – ale równocześnie wiele go od niego odróżnia.

Na początek wymienimy Ci kilka podobnych cech obu zawodów:

Pomimo tych podobieństw, istnieją też pewne różnice:

Jeśli oferta radcy prawnego brzmi dla Ciebie atrakcyjnie, skontaktuj się z Kancelarią Vis Legis jeszcze dziś!


Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

Szybki kontakt

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami

Vis Legis Kancelaria Radcy Prawnego

Katarzyna Mąka
ul. W. Kętrzyńskiego 4/4
10-507 Olsztyn

email: k.maka@vlkancelariaprawna.pl
tel.: 663 236 907
tel. sekretariat: 89 650 17 95, 787 013 853

Wyjście
Przewiń na górę